Sussex County Delaware

All-Conference
Boys Named

 
Boys All-Conference ...

SC's Slade Named
Coach of the Year
Voice Your Opinion

Photo: Sussex Central coach Tim Slade

Henlopen Conference champion Sussex Central dominated the 2001 Henlopen Conference all-conference boys' basketball selections announced Monday, March 12.

Sussex Central boys' basketball coach Tim SladeTim Slade, who guided the Golden Knights to their first conference championship, a 21-4 overall record, and a berth in the state tournament quarterfinals, was named the conference's coach of the year.

Sussex Central James Cannon and forward Orlando Farrow were named to the all-conference first team, as were guards Pat Woods of Cape Henlopen and Tynell Tingle of Sussex Tech. They were joined by Lake Forest guard Dorell Little.

Little was a repeat first team selection while Cannon was a second team pick in 2000. Farrow, a 6-4 junior, was the only underclassman on the first team.

Named to the second all-conference team from Sussex County were guard Ian Hudson of Delmar, guard Jeremy Maddox of Woodbridge and forward David Brinkley of Milford. Also named to the second team were guard Terrell Hicks of Lake Forest and guard Lucas Mayfield of Caesar Rodney.

Following are the first and second all-conference teams as well as the first, second and honorable mention all-North and all-South teams.

Sussex Central's James Cannon
James Cannon
Sussex Central
 
Sussex Central's Orlando Farrow
Orlando Farrow
Sussex Central
 
Sussex Tech's Tynell Tingle
Tynell Tingle
Sussex Tech
 
Cape Henlopen's Pat Woods
Pat Woods
Cape Henlopen

FIRST TEAM ALL-CONFERENCE
Player
School
Grade
James Cannon
Sussex Central
Sr.
Orlando Farrow
Sussex Central
Jr.
Tynell Tingle
Sussex Tech
Sr.
Pat Woods
Cape Henlopen
Sr.
Dorell Little
Lake Forest
Sr.

SECOND TEAM ALL-CONFERENCE
Player
School
Grade
David Brinkley
Milford
Sr.
Ian Hudson
Delmar
Sr.
Jeremy Maddox
Woodbridge
Sr.
Terrell Hicks
Lake Forest
Jr.
Lucas Mayfield
Caesar Rodney
Sr.

First Team All-Northern Division
Player
School
Grade
David Brinkley
Milford
Sr.
James Cannon
Sussex Central
Sr.
Orlando Farrow
Sussex Central
Jr.
Tynell Tingle
Sussex Tech
Sr.
Pat Woods
Cape Henlopen
Sr.

Second Team All-Northern Division
Player
School
Grade
Andre Dunning
Cape Henlopen
Sr.
Chris Hopkins
Sussex Tech
Jr.
Andrew Weatherly
Sussex Central
So.
Jonathon Webb
Milford
Jr.
Lucas Mayfield
Caesar Rodney
Sr.

Honorable Mention Northern Division
Player
School
Grade
Antonio Alford
Cape Henlopen
Jr.
Vincent Leggins
Milford
Sr.
Leroy Mann
Sussex Central
Sr.
George Smith
Sussex Tech
Sr.
Chris Banks
Dover
Sr.
Jay Moss
Polytech
Sr.
Gary Stanley
Caesar Rodney
Jr.

First Team All-Southern Division
Player
School
Grade
Brent Evans
Seaford
Sr.
Ian Hudson
Delmar
Sr.
Jeremy Maddox
Woodbridge
Sr.
Terrell Hicks
Lake Forest
Jr.
Dorell Little
Lake Forest
Sr.

Second Team All-Southern Division
Player
School
Grade
Jermaine Harris
Indian River
Sr.
Dustin Johnson
Delmar
Sr.
Bradford Morris
Indian River
Sr.
Wes Parker
Smyrna
Sr.
Larry Smith
Lake Forest
Sr.

Honorable Mention Southern Division
Player
School
Grade
Demeris Cannon
Delmar
So.
Brandon Clark
Indian River
Sr.
Antoine Savage
Laurel
Jr.
C.J. Scott
Seaford
Jr.
Jamil Young
Woodbridge
So.
Joel Pierce
Smyrna
Jr.
Aaron Wright
Lake Forest
Sr.

Sports Index | News Index

Our Sites

  • SC Online
  • Classifieds
  • Sussex Search
  • Sussex Shop
  • More ...

  • Home Page
  • Polls
  • Special Offers
  • Sussex News
  • Towns
  • Government
  • Businesses
  • Schools
  • Organizations
  • Forums
  • Events
  • Advertising
  • E-Mail


  • Sussex
    Beach
    Guide

    From
    Beach-Net!
  • Activities
  • Bethany Cam
  • Dining
  • Events
  • Fishing
  • Lodging
  • Maps
  • Real Estate
  • Rehoboth Cam
  • Shopping
  • Surfing
  • * Beach-Net! is a service of Coastal Images Inc., Fenwick Island, Delaware.

    Sussex County Delaware

     

    Copyright © 1999-2001 Sussex County Online
    Site Design and Maintenance by Cyber Weekly Consulting